Jeżeli chcesz sprawdzić się w programowaniu, zacznij od… gier.  

Tekst z cyklu: Jak nauczyć się programować?

Być może myślisz o tym, aby zacząć kodować, wejść w świat w IT. Jednak zupełnie nie wiesz, z czym wiąże się programowanie. Jesteś zagubiona w stosie zakładek na temat rozpoczynania nauki kodu, ale sama nie wiesz, jak zacząć. Proponuję zrobić dwa kroki w tył, odrzucić teorię i spojrzeć na to, jak uczą się najmłodsi. Wiedza czasem przychodzi do nich mimowolnie – dzięki zabawie. Warto wziąć z nich przykład i połączyć przyjemne z pożytecznym. Nie obawiaj się, że nie przystoi Ci się bawić, nie uznawaj to za marnowanie czasu. Wręcz przeciwnie – możesz z tego bardzo skorzystać!  

Google nadchodzi z odsieczą 

Pod koniec roku 2017 Google uczciło 50-lecie istnienia programowania dla dzieci, zmieniając swoje logo w interaktywną zabawę.  Coding for Carrots to gra, która w przyjemny sposób pozwala zrozumieć podstawowe mechanizmy kodowania. Krótkie siedem etapów uczy obsługi małego bohatera – królika. Dzięki zbieraniu marchewek można nauczyć się, jak działą pętla.  

 

Link: Doodle Coding for Carrots

Przy tej okazji aż trudno uwierzyć, że dopiero w roku szkolnym 2016/2017  Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego zaczęło wdrażać pilotażowe lekcje programowania.  Z doniesień moich znajomych-rodziców dzieci w wieku szkolnym wynika, że każde dziecko co najmniej od czwartej klasy podstawówki na „infie” ma elementy kodowania, najczęściej w scratchu – nad którym pochylę się w innym wpisie.   

Roboty na telefonie 

Jeżeli chcesz mieć grę pod ręką, podczas jazdy tramwajem, twój telefon także może Ci w tym pomóc. Swoistym przedłużeniem Google’owego Doddle’a jest Coding Planets. W tej odsłonie jesteśmy robotem, który zbiera surowce na eksplorowanych planetach.  Zasady identyczne, jak w mini grze – trzeba przeprowadzić postać z punktu A do B, omijając przeszkody. 

Link do sklepu Android: Coding Planets  (Idealna na telefon)        

 

Szalony profesor 

Ponownie poruszamy robota, ale tym razem zmienia się perspektywa. Tym razem jest to ścieżka 2D, a my musimy uchronić naszego bohatera. Tutaj dość wcześnie przydaje się umiejętność optymalizacji kodu (np. pętle), gdyż nasze wskazówki szybko stają się długimi tasiemcami.  

 

 

Link do sklepu: Android Game Code Lab  (Zalecam granie na tablecie) 

 

Ucz się kodu, bawiąc się 

Kolejna propozycja to praktycznie kombajn. Obecnie 340 mini-gier, które w sprytny sposób przemycają „kodowe” myślenie. Zaletą jest podział gier na kategorie: Pętle, Funkcje, Debuggowanie. Aplikacja jest ciągle rozwijana – niedawno została dodana kategoria „Zaawansowani”. Nagrodzona przez Google Play jako najbardziej innowacyjna gra roku 2017. 

Link do sklepu Android: Coding Games For Kids – Learn To Code With Play  (Zalecam granie na tablecie) 

Małpuj

Najbardziej wyciszona gra spośród wymienionych. Małpka – główny bohater – zostaje okradziony z swoich bananów. Z naszą pomocą wyrusza, aby odnaleźć swoje owoce. Gracz musi nakierować małpkę tak, aby udawała się ona w odpowiednim kierunku. Im dalej, tym więcej przeszkód, więc także więcej pisania kodu. Być może dla dorosłego gracza początkowe poziomy są zbyt łatwe, ale jest to pozycja do polecenia najmłodszym.  

 

Uwaga – gra jest płatna po 30-dniowym okresie próbnym!  

Typ: przeglądarkowa 

Link: Code Monkey  

Walcz!

Gra w klimacie RPG (ang. Role-Playing Game – gatunek polegający na rozwijaniu swojej postaci podczas wielowątkowej rozgrywki), zdecydowanie najbardziej dojrzała z proponowanych, przeznaczona dla nastolatków. Przygodę w świecie magii można rozpocząć z Pythonem lub JavaScript (w wersjach beta także ), w wraz z postępem można przejść do Bootstrapa, JQuery, HTML5, CSS.  

 

Zaletą tej gry jest tekstowy edytor komend i przejrzyste instrukcje. Jeśli zrobisz błąd w składni, gumowa kaczuszka opisze Ci jaki problem mogłaś popełnić.  Ze względu na klimat gry jest to mój zdecydowany faworyt z prezentowanych! 

 

Typ: przeglądarkowa 

Link: CodeCombat 

 

Widziałaś może podobne gry i chcesz się podzielić tytułem? Daj znać w komentarzu!  

*Przedstawione gry uczą zupełnych podstaw kodowania, na bardziej rozwinięte łamigłówki przeznaczony będzie osobny wpis.  

Wróć na górę